A zsidó hagyományok elválaszthatatlanok a magyar történelemtől és kultúrától. A budapesti zsidó közösség ma Kelet-Európa legnagyobbja. A fővárosban és vidéken is jelentős zsidó ima- és emlékhelyek találhatók, melyek a vallási hagyomány ápolása mellett a vészkorszak hőseinek és mártírjainak emlékét is őrzik.
A főváros telis-tele van olyan épületekkel, amelyek a magyar történelem fontos momentumairól mesélnek. Nincs ez másként a városszerte megtalálható zsinagógákkal sem, amelyek közösségi térként, szakrális helyszínként és emlékműként is funkcionálnak.
Monumentálisak, vagy éppen egészen aprók, ortodoxok, neológok, nyüzsgő kulturális központok vagy éppen üresen álló gigantikus termek: a pesti zsinagógákban egy a közös, feltétlen el kell látogatni mindegyikbe!
A második világháború előtt több száz zsinagóga működött az országban, mára azonban kevés tudott fennmaradni. Az épületek egy része új funkciót kapott, de szerencsére vannak olyanok is, ahol a mai napig felcsendül az ima.
Mit jelent az, hogy kóser? Mitől kóser egy étterem és egyáltalán milyen ételek sorakoznak egy kóser étlapon? Ha szívesen elmerülnél a zsidó kultúra gazdag világában, akkor van egy tippünk: kóstold végig a következő éttermek menüsorát, hiszen a macesz, a sólet vagy a barhesz többet mesél a hagyományokról, mint gondolnád.