Győr-Pannonhalma szenioroknak – 2 nap

GyőrGyőr-Pannonhalma turisztikai térség
Hány napos?
2 nap
Ajánlott közlekedési eszköz:
busz
autó
Vonat
Címkék:
Világörökség
Kultúra és műemlékek
Győr-Pannonhalma turisztikai térség
Aktív szeniorok

1. nap

Győrben a Püspökvár és püspöki palota, illetve a bazilika két olyan rendkívüli hely, amit érdemes megnéznetek!

Győr barokk belvárosa

A történelmi városmag: az Óváros a Duna és a Rába találkozásánál fekszik. A belváros épen megőrizte történelmi jellegét, itt található a legtöbb műemlék és látványosság.

A Bécsi kapu tér Magyarország egyik legszebb barokk tere és Győr legrégebbi tereinek egyike, amelynek valamennyi épülete műemlék. Győr főtere a XIV. század óta piactérként használt Széchenyi tér, amely helyén valaha a római kori polgárváros állt. A téren található a Loyolai Szent Ignác bencés templom és rendház, valamint a Széchenyi Múzeumpatika is.

Az utcák, a terek, a házak régi cégérei visszarepítenek bennünket az időben: a Zichy-palota, az Esterházy-palota, a múzeumok, a templomok rengeteg múltbéli kincseket rejtenek. Engedjetek az idő hívásának ebben a gyönyörű belvárosban!

Püspökvár és püspöki palota

A Káptalandomb évszázadok óta Győr város központja, itt található a  Püspökvár és a püspöki palota, amely a legteljesebben megmaradt középkori püspöki rezidencia Magyarországon.

Az épület az újkor első két századát leszámítva püspöki lakóhelyként is szolgált, és szolgál ma is, hazánk egyik legszentebb ereklyéje a Szent Korona is többször megfordult itt.

A Püspökvár érdekessége a XIII. századból származó lakótorony. Tetején csodálatos kilátás várja a lépcsőzőket, pincehelyiségeiben pedig Apor Vilmos életét és munkásságát bemutató kiállítás tekinthető meg. 

A lakótoronyhoz csatlakozó püspöki palota belül igen értékes részleteket rejt. A pompás barokk lépcsőház a XVIII. század második felében készült, a palota kápolnáját Nagylucsei Orbán püspök 1487-ben építtette. A neogótikus berendezés később készült, az épület azonban eredeti formájában maradt fenn. Három mérműves ablaka és a mennyezet finom csillagboltozata a gótika igényes alkotása.

Bazilika – Szent László-herma

A győri bazilikát Szent István uralkodása alatt alapították. Itt találjátok a magyar korona után legfontosabb egyházi relikviánkat, a Szent László-hermát.

A győri székesegyház Győr legrégebbi temploma, alapjai Szent István király idejéből valók, de az évszázadok során több ízben átalakították, újjáépítették.

A herma – a magyar korona mellett a legfontosabb nemzeti és egyházi relikviánk – a templom délnyugati oldalán elhelyezkedő, gótikus Héderváry-kápolnában áll. A herma maga egy aprólékosan kidolgozott portrészobor Szent László királyról, az erdélyi magyar aranyművesség remekműve, a sodronyzománc-technika egyik első magyarországi példája.  

2. nap

Ha két napotok van Győrben, látogassatok el a közelben lévő Pannonhalmi Bencés Főapátságba is!

Pannonhalmi Bencés Főapátság

Győrből fél óra alatt odaérhettek Pannonhalmára, ahol irány egyenesen a Világörökség részét képező Pannonhalmi Bencés Főapátság! Az ezeréves monostor épületei különböző korok üzenetét őrzik. Az itt élő szerzetesközösség a mai napig eredeti rendeltetésüknek megfelelően használja a fennmaradt tárgyi eszközöket.

Az apátságban a templom, az altemplom, a kerengő és a könyvtár látogatható – ez utóbbiban őrzik az első magyar nyelvemléket, a tihanyi apátság alapítólevelét. Az épületben található a Pannonhalmi Bencés Gimnázium.

Az apátság területén arborétum és egy páratlan gazdagságú gyógynövénykert is található, valamint egy rendkívül színvonalas pincészet és étterem is működik.

Ezt ne hagyd ki

Járd be velünk az országot!