Ha kávéval kezded a napot, akkor ez a túra neked való. Ma már minden sarkon találunk egy kézműves vagy gourmet kávézót, de Budapestet már az előző századfordulón “kávévárosnak” nevezte Kosztolányi Dezső. Nem véletlenül, mert a belvárosban nyílt meg az ország legelső ismert nevű kávésának üzlete 1714-ben, és a fejlődés a II. világháborúig nem is állt meg. A kiskörút és a belváros utcái egykor az irodalmárok és a sakkozók feketét is felszolgáló törzshelyeivel volt tele. Budára átsétálva pedig megismerkedhettek a presszók történetével, hogy lett ebből a századeleji modern vívmányból, a kávéház utódjából a szocializmus elsőszámú kiszolgálóegysége. Az ikonikus Bambitól indulva, presszókba és kocsmákba betérve járhattok utána, mit is árul el egy korról, egy társadalomról annak fogyasztói kultúrája.
A kávé mellé dukál egy süti. Ezért a leghíresebb budapesti cukrászda is bepillantást enged a kulisszái mögé. Mindenkinek van egy története a Gerbeaud cukrászdáról, amely méltó párja a bécsi Sachernek vagy a párizsi Ladurée-nek. De nem ez az egyetlen édesszájúaknak való gasztro-séta. Egy budapesti csokitúrán azt is megtudhatjátok, hogy kiről kapta a nevét a Tibi csoki, sőt még azt is, hogy miből készül a város legmenőbb csokoládébonbonja. Hasonlóan legendás édesség-lelőhely a Gundel étterem is. A palacsintájáról elhíresült helyen kiderül, miként vált egy kalandvágyó bajor pincérfiú az egyik legbefolyásosabb magyar gasztrodinasztia alapítójává. A modern, mégis hagyományőrző, egyszerre kozmopolita és minden ízében magyar konyha ma is épp olyan friss, mint alapításakor.
A belvárosi bortúrán pedig arra derül fény, hogy hol, milyen bort csináltak anno Pest-Budán, hogyan gazdagodott meg a híres serfőző, Proberger Jakab, kik honosították meg a palackos sört Budapesten, és hogy hol működött a legnagyobb sörház a XX. század első felében. Szó lesz a Törleyekről, a Gschwindt Mihály szeszgyáráról, a Gottschlig cég különleges rumjairól, és persze jó pár craft-sörre is be lehet ülni a túra alatt. Ebben a témában egyébként Katona Csaba valamelyik gasztro-történeti előadására vagy stand-upjára érdemes elmenni, ugyanis az Bölcsészettudományi Kutatóközpont Történettudományi Intézetének történésze rendkívül szórakoztató módon idézi fel Budapest szesszel is átitatott történetét.