L'Huillier-Coburg Kastély

Egész napos programmal érdemes számolnotok a Miskolctól mindössze 25 kilométerre, a Bódva folyó kiszélesedő völgyében kialakított szigeten álló edelényi kastélyszigeten! A család minden tagja megtalálja majd a számítását. Többórás, interaktív bejárás, játékos tárlatok, fűzfajátszókerttel ellátott és filmbe illő, 12 hektáros angolkert vár rátok. Egy-egy tematikus hétvége alkalmával még jelmezes tárlatvezetésen is részt vehettek. 

Egy kosztümös film jelenetei elevenednek meg

A korábbi tulajdonosok után L’Huillier–Coburg-kastélynak, illetve Eszterházy–Forgách kastélynak is nevezett épületegyüttes az ország nagy kastélyainak egyike, és a kora barokk építészet kiemelkedő alkotása. A kastélyt mindenütt víztükör veszi körül, épp úgy, ahogy azt több mint 300 éve báró L'Huillier Ferenc János építtető és Giovanni Battista Carlone tervező megálmodták. Az udvart a jelenlegi formájában az 1831 és 1928 közötti, úgynevezett Coburg időszakban, 1910 és 1913 között végzett felújítások során alakították ki. A kovácsoltvas kapukat a bécsi Belvedere kapuinak mintájára készítették, ekkor épültek a neobarokk szökőkutak is. A kastély főhomlokzata az itáliai barokk palotákat idézi, a két szélső torony viszont a közép-európai és magyarországi kora újkori várépítészetre utal.

 

A lovagkorból eredő hagyomány például a címerek használata. A kastély termeiben az ország legnagyobb összefüggő rokokó stílusú falfestménysorozata látható, amelyek keletkezésének körülményeit, a kastély múltját és annak lakóinak történetét egy 3D kisjátékfilmen keresztül ismerhetitek meg. A film főleg a felvidéki vándorfestő, Lieb Ferenc Edelényben töltött éveire és ifj. Dessewffy Ferenc grófnak a kastély ifjú örökösének viszonyára koncentrál, ezért jóval szórakoztatóbb, mint az átlagos múzeumi dokumentumfilmek. A freskók mellett külön vizuális élményt jelentenek a ónmázas rokokó és klasszicista cserépkályhák. Ezek mind igazi remekművek, akárcsak a saját kiállítások alapját képező tárgyak és ereklyék. 

Gyűjtemények, kiállítások, programok

A kastély egykori tulajdonosai katonai vonalon építettek karriert, így biztosították az egzisztenciájukat. A hadjáratok alkalmával pedig igen hasznos kiegészítő volt egy jó térkép. Épp ez adta apropóját az 1540 és 1945 közötti időkből származó, magyar vonatkozású térképgyűjteménynek, amelynek igazi különlegessége, hogy korabeli eszközök és műszerek segítségével a térképkészítés menetét is bemutatja. Egy másik tárlat keretében a kastély fénykorában jellemző dekorációs formával, az úgynevezett pannókkal ismerkedhettek meg. Ezek az általában rokokó zsánerjeleneteket ábrázoló, gyakran fára vagy papírra, ritkábban vászonra festett, nagyméretű táblaképek elterjedtek voltak a 18. században.

 

A pannó kiállítás a biliárdszobában és annak előterében kapott helyet. Az utolsó kiállítás egy olyan gazdasági épületben van berendezve, amelyet a szocializmus ideje alatt lakásnak használtak. Az épület egykori enteriőrjéhez is illő kortörténeti gyűjtemény ötvenes évektől a nyolcvanas évekig tartó időszak sajátos tárgyi kultúrájából ad ízelítőt. Ha valakinek nem a grófi arisztokrácia értékei jelentik a dicső múltat, akkor itt biztosan nosztalgikus hangulatba kerül majd. A gyerekek számára múzeumpedagógiai foglalkozások teszik lehetővé az élményszerű ismeretátadást. A többórás program végén szabadon kószálhattok a park árnyas fái között, vagy kávéval, üdítővel frissíthetik fel magatokat a kastélysziget kávézójában. 

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!