Pár éve felépült az alsóvár, megújult a felsővár várkápolnája, palotaszárnya és alsó bástyája is. Amit látsz, egy műemlékvédelmi kísérlet: a rekonstrukciót építészek tervezték korabeli leírások, hiteles ábrázolások és saját elképzeléseik alapján. Azaz nemcsak állagmegóvás, újjáépítés is történt. Így az enteriőrök egyfelől tényszerűek, másfelől a fantázia szülöttei, noha a korabeli inventáriumok – vagyis leltárak – részletesen leírták a helyiségek minden egyes motívumát, berendezési tárgyát. A patkó alakú épületegyüttesnek van egy női és egy férfiszárnya.
A női palotaszárny tornáca a reneszánsz kertre nyílik. A férfiszárny – más néven öregpalota – rejti magában a lovagtermet. Ebből nyílik egy magasan ívelt, gótikus kápolna, amely Zsigmond korában, vagyis az 1400-as években épült. Ha felnézel, a boltozat indítóbordái alatt baldachinos szoborfülkéket láthatsz. Ezek megszólalásig hasonlítanak a kassai dóm szoborfülkéire. A vár ebben az állapotában tökéletes forgatási helyszíne lehetne egy kosztümös történelmi filmnek. Lelki szemeiddel már szinte látod is, amint a főhős a falon éppen leereszkedik az egyik toronyból, miközben a Bordó Sárkány Régizene Rend egyik dala szól a háttérben. Ha már a falakat említettük, akkor érdemes szemügyre venni a griffmadarat formázó esővízköpőket, amelyek a külső falak csapadék elleni védelmét biztosítják.
A griffmadár mint címerállat sok más helyen is visszaköszön a várban. Füzérre érkezve a település főbb látnivalói közül először a látogatóközpont esik az utadba, majd a Szent István római katolikus templom mellett található kereszteződésnél jobbra, ezt követően balra fordulva – körülbelül 100 méter után – a Füzéri Tájház Portákhoz érsz. Itt két épület található, melyek a XIX. és a XX. század egy-egy időszakát mutatják be. A régebbi épület 1879-ben épült, és a XIX. századi paraszti kultúrát és életmódot szemlélteti. Az újabb épület, a Múltidéző ház, melynek hangulata az 1940–1970-es évekbe repít vissza, bemutatja, hogyan fejlődött az élet ezen időszakban.
Ha már itt jársz, akkor ne hagyd ki a község szívében fekvő Nagy-Milic Natúrpark Látogató Központot és a Várgondnokság épületét se! Az interaktív felületeken azok is végigjárhatják a térség főbb nevezetességeit, akik csak nehézségek árán vagy egyáltalán nem tudnak fellátogatni a várba. Viszont a jó hír az, hogy a visszaút mindig, mindenkinek könnyebb, főleg, ha olyan élménnyel leszel gazdagabb, mint ami a füzéri vár mellvédjén vár.