József Attila Emlékház

József Attila EmlékházBalatonszárszóBalaton turisztikai térség

Bár a Balatonról elsősorban nem a múzeumok jutnak az eszünkbe, a tó déli partján, Balatonszárszón egy kihagyhatatlan kiállítás vár benneteket. A 2012-ben megújult József Attila Emlékház innovatív módon, gyerekek és felnőttek számára is érthetően mesél a tragikus sorsú költő művészetéről és élete utolsó szakaszáról. 

A balatonszárszói villasoron, a József Attila út 7. szám alatt álló egykori Horváthpanzióban írta a költő utolsó verseit: a Talán eltűnök hirtelen, a Karóval jöttél, az Ime, hát megleltem hazámat című költeményeit – és innen indult utolsó útjára 1937. december 3-án. A kiállítás ugyan arra nem ad választ, hogy József Attila a végzetes napon önszántából vetettee magát a vonat alá vagy csupán tragikus véletlen történt. Azonban a magántulajdonban lévő fotók, tárgyak, dokumentumok és a Petőfi Irodalmi Múzeum anyagának segítségével, úgy láthatjuk a 20. század talán legnagyobb magyar lírikusát, ahogy előtte sosem.  

Emlékezés és eszmélés

Az egykori panzióban 1955-ben nyílt először kiállítás József Attila életéből, a jelenlegi emlékmúzeum pedig 1972-től üzemel. A 2012-ben megújuló kiállítás kurátora, H. Bagó Ilona egy érzelmes, ugyanakkor maximálisan a tényeken alapuló tárlaton vezet végig benneteket. Az emlékház bejárása során például megnézhetitek a költő félbemaradt Rorschachtesztjét, ingét, amit utoljára viselt, és meghallgathatjátok legismertebb verseit, többek között az Ódát Mensáros László vagy A Dunánál című művet Mádi Szabó Gábor előadásában. A kiállítás mellett József Áron és a szappanfőzés rejtelmei elnevezésű múzeumpedagógiai foglalkozás keretében megismerkedhettek a század eleji higiéniás szokásokkal, és elleshetitek a szappankészítés fortélyait is. Emellett vár még rátok a Múltidéző szoba és könyvtár, ami az 1930-as és 1940-es évek használati tárgyait és korhű viseletét mutatja be.  

„Versvonat”

Az emlékháztól rövid sétára található installációt se hagyjátok ki! A monumentális köztéri alkotást írógépbillentyűkből, versidézetekből és vasúti elemekből állította össze Ortutay Tamás és Sarkady Mária.  

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!