A szecessziós gyöngyszem: a Magyar Iparművészeti Múzeum

Magyar Iparművészeti MúzeumBudapestBudapest környéke turisztikai térség

Az Iparművészeti Múzeum magyar viszonylatban az egyik legfontosabb állomásnak tekinthető a szecesszió megszületésében. Látogass el ebbe a csodálatos múzeumba, ámulj el a magyar és az egyetemes iparművészeti alkotások sokaságán, amelyek között a középkori remekművektől kezdve a kortárs alkotásokig mindent megtalálsz! Meglátod, már maga az intézmény épülete le fog nyűgözni – kívül-belül. 

Mi az Iparművészeti Múzeum küldetése?

A múzeum elsődleges célja „az iparművészet alkotásainak gyűjtése, regisztrálása, dokumentálása, tudományos vizsgálata, a nemzeti kultúrkincs részeként való őrzése és bemutatása, s általa a tárgy- és környezetkultúra értékeinek közvetítése az oktatás, a nevelés, a közművelődés céljából”. (részlet a múzeum küldetésnyilatkozatából) Az intézménynek nem titkolt missziója az is, hogy a remekművek bemutatásával jótékonyan formálja a közízlést, hasson a vizuális kultúra minőségére és nívójának emelkedésére. Ha belépsz az impozáns épület ajtaján, magad is meggyőződhetsz róla, hogy a múzeum jó úton jár e nemes célok megvalósításában: a maga mintegy 100 000 műtárgyból álló gyűjteményével valamennyi művészeti ág tekintetében átfogó képet nyújt az iparművészet történetéről. A gyűjteménynek otthont adó csodálatos épület pedig önmagában is páratlan látványosság. 

A Magyar Iparművészeti Múzeum palotájáról néhány szóban

A Magyar Iparművészeti Múzeumot Európában a harmadik hasonló múzeumként alapították a londoni és a bécsi társintézmények után. Érdekesség, hogy a múzeum gyűjteménye (pontosabban annak egy része) idősebb, mint maga az épület: a gyűlő műtárgyakat eleinte a Nemzeti Múzeum fogadta be, a gyűjtemény ezután a Régi Műcsarnok épületébe került, és saját otthont csak az 1890-es években kaptak az alkotások.



Az Iparművészeti Múzeum palotáját, ezt a szecessziós remekművet Lechner Ödön és Pártos Gyula tervezte. Ezen a mesés építményen felfedezhetsz reneszánsz és barokk jegyeket is, azonban felépítésében jelen van a magyar népművészet mellett az indiai iszlám architektúra és a hagyományos kínai formavilág is. Az intézmény 1896-ban nyitotta meg kapuit a honfoglalás 1000. évfordulójára rendezett millenniumi ünnepség keretein belül.



Ha elsétálsz az épülethez, biztosan feltűnik majd a kupolát díszítő négy szobor, mely az iparművészet négy ágát szimbolizálja: az ötvösművességet, a kerámia-műipart, a textilművészetet és a dekoratív szobrászatot. A hatalmas kupola már messziről fel fog tűnni, ugyanis meseszép zöld-sárga Zsolnay porcelánnal van díszítve, így nehéz szem elől téveszteni ezt a robusztus építményt az Üllői út forgatagában.



A múzeum ajtaján belépve a minden részletre kiterjedő kidolgozottság és a díszes formavilág azonnal magával ragadja a látogatót – az ehhez társuló hófehérre festett belső tér pedig igazi „elvarázsolt kastély” jelleget kölcsönöz a helynek. A nagycsarnok üvegtetejének köszönhetően egyedi fényárban úszó belső tér, az oszlopokon és boltíveken végigfutó ornamentális csipkék, és az előcsarnok díszes üvegkupolája biztosan elkápráztat majd.  

Ide látogass a felújítás ideje alatt

Annak érdekében, hogy az Iparművészeti Múzeum újra régi pompájában fogadhassa vendégeit, az intézményben nagyszabású felújítási munkálatokba kezdtek 2017-ben. A múzeum várhatóan 2022-ben fogja újra megnyitni kapuit az érdeklődők előtt – de ne csüggedj addig sem:

  • Látogass el az intézmény Városligeti fasoron található Ráth György-villájába, ahol A mi szecessziónk nevezetű kiállítás keretein belül szemügyre veheted a múzeum szecessziós gyűjteményének legszebb darabjait!
  • Böngéssz a múzeum gyűjteményi adatbázisában, ahol előzetes betekintést nyerhetsz ezekbe a fantasztikus műemlékekbe!  

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!