A Zeneakadémia csaknem másfél évszázados története – röviden
A világszerte ismert budapesti Zeneakadémia épülete 1907-ben nyitotta meg kapuit, azonban elődje, a Királyi Zeneakadémia már 1875-ben megalakult. Az 1873-as városegyesítést követően Budapest robbanásszerű fejlődésnek indult, s ennek „hozadékaként” a város hamar az ország kulturális központjává avanzsált. Ennek köszönhető a kultúra országos funkciókat ellátó intézményeinek megszületése is – ekkor született meg az igény a felsőfokú zeneoktatásra.
A Királyi Zeneakadémia Liszt Ferenc lakásán alakult meg. Mire a tanítást megkezdték, már a teljes épület az oktatás rendelkezésére állt; pár évvel később pedig az Andrássy úton (akkori nevén: Sugár úton) kapott saját otthont az akadémia. Azonban, mivel rendkívül magas színvonalú oktatás zajlott itt neves tanárokkal és kiemelkedően tehetséges diákokkal, a hamar kialakult helyhiány miatt szükség volt egy új épületre. Ekkor készült el a mai Zeneakadémia, mely a magyar és az európai zenei élet szignifikáns központjává vált remek hangversenytermeivel.
Elámít e festői intézmény freskókkal, festett üveggel, mozaikokkal gazdagon díszített belső tere! Lépj be azon az ajtón, amelyen egykor Liszt Ferenc, Kodály Zoltán és Bartók Béla is beléptek; s ahova ma már a világ minden tájáról érkeznek hallgatók!