Vallás, lélek, utazás: szakrális emlékhelyek a Tokaj-Hegyalján

MáriapócsTokaj és Nyíregyháza turisztikai térség

A Zempléni-hegység természeti és gasztronómiai kincsei mellett számos vallási emlékhely is várja azokat, akik a rohanó hétköznapok közepette szeretnének egy picit belül elcsendesedni.

Krisztus áldásával

Ahogy Rio de Janeiro ikonikus szobra, úgy magasodik a tarcali táj fölé az Áldó Krisztus 8,5 méteres, 50 tonnás monumentális alakja is, egy lélegzetelállító panorámát nyújtó hegyen. Onnan letekintve a háborítatlan tájra, a szőlőlugasok végtelennek tűnő soraira és a mellettünk fekvő békés vízű bányatóra olyan, mintha egy csapásra egyértelművé válna minden az életben. 

Gyógyító könnyek

Máriapócs a görögkatolikus világ legnagyobb búcsújáró helye, Nemzeti Kegyhelyünk, amit százezrek keresnek fel napjainkig is a Mária-ünnepeken, hogy egy kis lelki békére leljenek. A hagyomány szerint 1696-ban az itt található Mária-kép könnyezni kezdett, innen ered nemzetközi kultusza. A 18. században épült kegytemplom a barokk építészet egyik remeke: nyugati homlokzatán két 60 méter magas torony áll, míg a templomtesten három huszártorony díszeleg.

Ahol minden elkezdődött

1590. július 20-án, Vizsolyban látott napvilágot az első teljes, magyar nyelvű bibliafordítás. Ennek állít emléket a település látogatóközpontja, amelyben – az eredeti Vizsolyi Biblia mellett – számos történelmi emlék, freskókincs és a nyomdatörténeti kiállítás vár titeket.

Legyen az út a cél

Ha nem csak maguk az emlékhelyek vonzanak, hanem az oda vezető út is, akkor járjátok be a térség vallási útvonalainak egyikét. A Középkori Templomok Útjának észak-magyarországi szakasza a Felső-Tisza vidékének eldugott imahelyeit köti össze, míg a Csodarabbik Útja az egykor népes és gazdag kultúrával bíró haszid zsidó közösség nyomait követi. A Szent Erzsébet Zarándokút pedig az európai Szent Erzsébet emlék- és tiszteleti helyeket köti össze Sárospataktól Kassáig, hét hazai települést érintve.

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!

label.szechenyi-2020-logo