Lángos
A lángos nem más, mint lágy kenyértésztából sült lepény, amelyet azután magában vagy különböző feltétekkel együtt fogyasztanak. A jó lángos ismérve, hogy középen roppan, a szélein kellően vastag a tészta, de mindenütt átsült és kellően ropogós a felszíne, belül pedig rugalmasan foszlik. E mellett az is fontos, hogy pont jó mennyiségű feltét legyen rajta, ne áztassa el, de ne is csak mutatóban legyen rajta. Minden gyerek imádja, és mint a legtöbb street food-ot, ezt is képtelenség illendőn elfogyasztani.
Eredete
Egyesek török, míg mások római eredetűnek tartják, de írásos feljegyzésben csak az 1700-as évekből említik. A kemencében történő kenyérsütés elterjedésével egy időre tehető a keletkezése, ugyanis a megmaradt kenyértésztából formáltak lepényeket és ezeket a kenyerekkel együtt a kemence elejében sütöttek meg parázson. Azért ott, mert a vékony tészta hamarabb elkészült és így könnyebb volt kivenni, ráadásul a kenyér egyfajta előkóstolására is alkalmas volt. Az ország különböző területein más-más nevet kapott: bodag, molnárpogácsa, pompos, kanvarjú vagy vakvarjú, dübbencs vagy langalló. Ez utóbbi a még mindig használatos, de csak a feltéttel együtt, valóban kemencében sült változatot nevezik így. Ez a verzió közelebb is áll a vastagtésztájú olasz pizzákhoz.
Elterjedése
Amikor aztán megjelentek a pékségek és a nagyüzemi kenyérsütés, akkor a lángos átkerült a forró olajba, akárcsak a krumpli és a bundázott hússzeletek. Érthető, mert így sokkal gyorsabban lehetett előállítani ezt az isteni finomságot. Körülbelül az 1920-as évekre hódította meg a lángos a Balatonpartot, a városi strandokat, piacokat és vált a fesztiválok egyik kedvenc ételévé. Ma már számtalan verziója ismert, és az immár hagyományos utcai étkeztetés elengedhetetlen eleme. Olyannyira, hogy a világ más részein a magyar ízek és konyha egyik hétköznapi megtestesítője.