Öt túraútvonal, amit télen is bátran bejárhattok

Budapest környéke turisztikai térség

A kirándulásnak, gyalogtúrának semmi akadálya a hűvös napokon. Ha felkészülten, megfelelően tájékozódva indultok neki, remek élményben lehet részetek, a mozgással a testi és a mentális egészségetekért egyaránt tehetettek.

A téli túrázásoknál pár dolgot szem előtt kell tartanotok: rétegesen öltözködjetek, tájékozódjatok a várható időjárásról, vigyetek enni- és innivalót! Legyen nálatok papíralapú térkép, ha a térerő cserben hagyna az erdőben, és sötétedés előtt mindenképp érjetek vissza a járműhöz, ami visszavisz benneteket a szállásotokra. Öt útvonalat hoztunk nektek, amelyeket érdemes hűvösebb időben is bejárni, mert igazán szép tájakat láthattok, feltöltődhettek általuk. 

1. Boldog Özséb tárt karokkal vár

A 756 méter magas Pilis-tetőn, a Dunántúli-középhegység legmagasabb pontján álló, több mint 17 méter magas Boldog Özséb-kilátó egy itt lévő, földmérési célokat szolgáló torony átépítésével jött létre. Az eredeti építmény körül ma fából készült lépcsősor vezet a magasba, ennek köszönhetően, miközben felfele igyekeztek, fokozatosan tárul elétek a Pilis-tető körpanorámája. A tornyot a pálos rend alapító atyjáról, az ezen a vidéken remeteként élő Boldog Özsébről nevezték el, s az év bármely szakában látogatható. A kilátóhoz legkönnyebben a Két-Bükkfa-nyereg parkolójától juthattok fel gyalogosan, szinte végig aszfaltúton. 

2. Csodakilátás a Balatonnál

A Révfülöp feletti Fülöp-hegyi Millenniumi kilátót nem érdemes kihagyni, ha a Balaton felé jártok (mert ugye a Balatont is látni kell télen!). Az egyedi formájú torony – bár csak 2001 óta áll itt – máris kalandos múltat tudhat maga mögött, mivel egy villámcsapás miatt újra kellett építeni. A kilátás fantasztikus, és választhattok, hogy a faluból sétáltok fel, vagy közel álltok meg autóval, majd könnyű sétával bejárjátok a tölgyekkel borított hegytetőt.

3. Budapest „hátsó kertje”

Hóval fedve különösen szép látványt nyújt a kevésbé ismert budai sárga turistaút, amely a Budaörstől Esztergomig tartó, 66 km-es S jelzésű turistaút főváros környéki része, Budaörstől Nagykovácsiig. Hétvégi kirándulásként a 34 km-es budai rész egy-egy szakaszát vállaljátok be, de csak ha gyakorlottak vagytok! Például a tömegközlekedéssel jól megközelíthető Nagykovácsi-Hűvösvölgy szakaszt, vagy a Hűvösvölgy-Budaörs közötti részt. Nagyjából 17-17 km-es mindkét útvonal, tele panorámapontokkal, látványos sziklákkal, szurdokvölggyel és vízeséssel, két kilátóval, valamint egy barlanggal.

4. Pécs felett „lebegve”

Erreth Ede pécsi bőrgyárigazgató 1930-ban gondolt egyet, és kitalált egy sétautat Pécs fölött, ez lett a Rotary körsétány. A 3000 pengős építkezés 550 méteres magasságban néhány hét alatt zajlott le. Az ösvény ma épp oly vonzó a kirándulóknak, mint anno, persze az erdő határozottan megnőtt. Ha kilátásra is vágytok, tegyetek egy rövid kitérőt, és liftezzetek fel a misinai tévétorony tetejére. A 77 méter magas kilátóteraszról a Mecsek és egész Baranya felett érezhetitek magatokat.

5. Jégvarázs Vác és Göd között

Hallottatok már a sződligeti Mesetóról, ami igazából egy horgásztó varázslatos környezettel? Kedves kirándulási helyszín, a középpontjában egy tóval, körülötte apró, nádfedeles házakkal – télen olyan, mintha a Jégvarázs című mesefilm egyik jelenetébe csöppentetek volna. Indulás előtt a látogatási időpontokról tájékozódjatok! 

Járd be velünk az országot!