Több magyar tájegységen is kimondottan a népművészetnek szentelt múzeum őrzi a hagyományos motívumkincset. A mezőkövesdi Matyó Múzeum és a balassagyarmati Palóc Múzeum gyűjteményének jelentős részét adják a két tájegység és népcsoport jellegzetes viseletei, textilei, bútorai és edényei, valamint a népi vallásosság és a szokások és hagyományok tárgyi emlékei.
2012-től a matyó népművészetet az UNESCO szellemi világörökségének részeként tartják számon. A zirci Reguly Antal Múzeum és Népi Kézműves Alkotóház gyűjteménye a hagyományos népi kismesterségekre, és azok szerszámainak bemutatására összpontosít, látogatható raktárában például hagyományos kovács-, bognár-, kádár- és cipész szerszámokat tekinthetünk meg. A mezőtúri Túri Fazekas Múzeum Magyarország legnagyobb, valamivel több, mint 8 ezer kerámiából álló gyűjteménye kimondottan a népi fazekasság, a népművészeti cserépedények bemutatását tűzte ki célul.
A budapesti Hagyományok Háza részeként működő Magyar Népi Iparművészeti múzeum 1000 tárgya pedig a népi iparművészet történetét, alkotóit, irányzatait mutatja be. Ahogy a budapesti, úgy a vidéki múzeumokban is rendszeresek a népművészet népszerűsítését célzó rendezvények és a gyerekeknek, gyerekcsoportoknak szánt múzeumpedagógiai foglalkozások.