Mesék, legendák, történelmi sztorik a Budai Várról

Budavári PalotanegyedBudapestBudapest környéke turisztikai térség

A Budai Várséták sétavezetőivel tényleg érdemes belevetnetek magatokat a Budavári Palotanegyed múltjába és jelenébe, kicsit átélni a hallottakat az eredeti helyszíneken, és közben gyönyörködni a panorámában a város fölött.

Szeretnétek megismerni a budai Várnegyed titkait, föld alatti és föld fölötti rejtélyeit? Ha egy hely 800 éves, arról milliónyi izgalmas történelmi sztorit, fordulatokkal teli városi legendát mesélhetnek a hozzáértők, illetve természetesen páratlan kulturális és művészeti értékekre hívhatják fel a figyelmeteket.

Várból Palota – Séta a Budavári Palotanegyedben, a Várkápolnában és a Királypincében

Ismerjétek meg a Budavári Palota viharos történetét az Anjou királyok erődítményétől a második világháborún át egészen napjainkig!

 

A Budavári Palota, a magyar uralkodók egykori rezidenciája, a kultúra és a művészet központja, nemzeti szimbólum. A vezetett sétán megismerhetitek a ma látható épületegyüttes kalandos történetét az Anjou királyok erődítményétől egészen napjainkig. Mi történt Mátyás reneszánsz palotájával az oszmán hódoltság idején? Ki kezdett el újra építkezni a Várhegyen Buda visszafoglalását követően? Hogyan épült európai rangú, fényűző Királyi Palota Ferenc József és Erzsébet számára? Miként pusztult el a kormányzói rezidencia a második világháborúban, és mi lett a sorsa az azt követő évtizedekben? A séta során ezekre a kérdésekre is választ kaphattok, miközben ugyancsak hallhattok a Nemzeti Hauszmann Program keretében jelenleg is zajló nagyszabású építkezésekről.

A főváros ékszerdoboza – A Várkert Bazár, ahogy még sosem láttátok

Ybl Miklós egyik remekművének története az építésétől egészen napjainkig, bónuszként lenyűgöző budapesti panorámával!

 

Miért, és hogyan épült a Várhegy keleti oldalán, a Duna-parton hosszan elnyúló, impozáns, neoreneszánsz épületegyüttes? A sétán megismerhetitek a „főváros ékszerdobozának” nevezett Várkert Bazár tervezőjét, Ybl Miklóst, miközben alkotásának megragadó részleteiben, csillogó Zsolnay-kerámiákban, művészien megformált kovácsoltvas elemekben, tökéletesen megfestett üvegablakokban, és illatos rózsakertekben gyönyörködhettek. A sétavezetők bemutatják, hogyan vált középkori védműből szobrászgenerációk alkotóhelyévé, majd az Ifipark koncertektől hangos évtizedei után a kultúra és a művészet központjává, a főváros egyik legszebb panorámájú pihenőhelyévé.

A patikus háza – Vezetett bejárás a De la Motte–Beer-palotában

Titkokat rejtő palota? Szellemi, históriai, építészettörténeti kalandozás? Mindez együtt és külön-külön is igaz az egykori patika- és lakóházra, amely a budai Várnegyedben, a Dísz téren található.

 

A Budai Vár macskaköves utcáit járva, a házakra felpillantva, biztosan ti is elképzeltétek már, kik lehettek, hogyan élhettek itt a 18. vagy a 19. századi lakók. A Dísz téren álló De la Motte–Beer-palotán kívülről nem is látszik, hogy egy barokk kincset rejt, egy gazdag múltú otthont. Két épület állt itt középkori alapokon, De la Motte Ferenc Károly báró és neje ezek helyére építette a szerény külsejű palotát. A bárót Mária Terézia a budavári építkezések felügyeletével bízta meg, az emeleti, dongaboltozatú, öt egybenyíló szobás házat 1760-ban építette fel, de nem lakott itt sokáig. A ház földszintjét 1763-tól Beer József Kajetán cseh-morva származású császári és királyi katona-gyógyszerész bérelte patikának. Az épület éke az emelet barokk lakótérsora, ahol megtekinthető az 1962-ben 15 festékréteg alól előkerült, majd feltárt, közel 250 négyzetméteres díszesen festett falfelület. Érdekesség az is, hogy patikus tulajdonos az épület valamennyi szintjét foglalkozása képére formálta. Járjátok be a Budai Várséták sétavezetőivel a lakóház helyiségeit, a tárolásra és vízvételre is lehetőséget adó pincétől a gyógynövények szárítására szolgáló padlásig, közben pedig ismerkedjetek meg a lakók sorsával a 18. századtól kezdődően egészen napjainkig!

Hauszmann paripái – Vezetett bejárás az újraépített Lovardában

A Budai Várséták sétavezetői megmutatják nektek az újjászületett Lovardát a pincétől a padlásig – figyelem, kulisszatitkok következnek! 

 

Mivel a második világháború okozta sérüléseket követően, helyreállítás helyett, az 1950-es, ’60-as évek kultúrpolitikájának következtében a Lovardát, a Főőrséget és a Stöckl lépcsőt is lebontották, ezek az épületek az utóbbi időszak rekonstrukcióinak köszönhetően újra kinőttek a földből. A sétán körbejárhatjátok a királyi testőrség hivatali épületéül szolgáló Főőrséget, majd a korábban a lovak le- és felvezetésére használt rámpán keresztül megközelíthetitek a Lovardát. Az impozáns épületbe lépve feltárul előttetek a márvány előcsarnok, a grandiózus lovaglócsarnok, annak korhű, ugyanakkor technikai felszereltségével a jelenkori rendezvényigényeket is kielégítő helyszíne – ácsolt díszmennyezettel, az egyedi „hauszmannzöld” üvegablakokkal, valamint a zenekari és a királyi páhollyal.

Budai Várséták

1013 Budapest, Ybl Miklós tér 2-6.

Általános információ: info@budaivarsetak.hu

+36 30 126 0123

Hívható minden nap 9.00 és 17.00 óra között.

budaivarsetak.hu budacastlewalks.com

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!