Budavári Palotanegyed

Budavári PalotaBudapest Budapest környéke turisztikai térség

A Budavári Palotanegyed a főváros I. kerületének azon része, ahol órákon át andaloghattok a gyönyörű épületeket, a magyar történelem emlékeit, a hangulatos, macskaköves utcácskákat, vagy éppen a fantasztikus kilátást csodálva.

A tekintélyes amerikai lap, a TIME 2023-ban is összeállította a világ 50 legnagyszerűbb helyszínének listáját. Budapest egyesítésének 150. évfordulója alkalmából több magyar látványosságot is kiemeltek, köztük a Budavári Palotanegyedet – megemlítve, hogy a Nemzeti Hauszmann Program keretében az ide tartozó épületek az utóbbi években újjászülettek, és ismét eredeti szépségükben ragyognak.

Életre kel a történelem

A Palotanegyedhez tartozik a Budavári Palota, a Szent István-terem, a Karmelita koncertek, a Várkert Bazár, a Budai Várséták és a De la Motte – Beer-palota is. Az itt található látványosságok, események és kiállítások remek kikapcsolódást nyújtanak akkor is, ha a műemlékek, a történelmi sztorik vagy a művészetek szerelmesei vagytok.

 

2021. augusztus 20-án nyílt meg a palota eredeti formájában visszaépített első épületrésze, a déli összekötő szárny, és benne a világraszóló szépségű Szent István-terem, illetve a Budavári Palotanegyed két ikonikus épülete, a Főőrség és a Lovarda is a már említett fejlesztési program részeként épült újjá.

A Főőrség

A Magyar Királyi Testőrség egykori szálláshelyéül szolgáló Főőrség rekonstruált, két szintes épületében ma századfordulós hangulatban kávézhattok, falatozhattok, miközben a falakon lévő archív fotókon a laktanya egykori lakói, a daliás vitézek kacsintanak vissza rátok. Az ablakokon keresztül egyrészt a Tabánra nyílik csodás kilátás, ha pedig a másik oldalon foglaltok helyet, jó időben akár a teraszon is ülhettek, ahonnan a Nemzeti Galéria épületeit és a Hunyadi udvaron sétálgatókat tarthatjátok szemmel.

A Lovarda

A második világháború során megsérült, majd ideológiai okokból lebontott Lovarda – a visszaépítése után – ma közel 1500 m2 alapterületű, multifunkcionális rendezvénytérként funkcionál. Bár a hiteles rekonstrukció során hűen követték az eredetileg Hauszmann Alajos építész által készített századfordulós terveket, a Lovardát belül a legmodernebb technikai megoldásokkal szerelték fel.

 

Az 1896-ban készült Stöckl lépcsőt a hetvenes években szintén elbontották, a 2021-re újjáépült lépcső a Csikós udvart köti össze a Hunyadi udvarral, a Budavári Palota szintjével. A felújítás során törekedtek arra is, hogy (például új liftek kiépítésével) a területet akadálymentesen megközelíthetővé tegyék.

„Vizes” látványosságok

A Strobl Alajos tervezte Mátyás kútját 1904-ben állították fel a budai Vár déli részén, a Hunyadi udvarban. A szökőkút fő figurájában a magyarok egyik legismertebb és kedveltebb királyát, Hunyadi Mátyást ismerhetitek fel vadászöltözetben, lábainál egy elejtett szarvas, körülötte pedig a kíséretének tagjai vadászkutyáikkal. A szökőkút – 120 év után – 2020-ban teljes körű felújításon esett át, így például újra lett pórázuk a kutyáknak, és húrja Mátyás számszeríjának. Jó ötlet sötétedés után is erre kanyarodni, mert a kút különleges, színes díszkivilágítást kapott. A Budavári Palotanegyed másik „vizes” látványossága az 1900 óta létező – Budapesten belül már többször kényszerből költöző – Halászó gyerekek kútja, amely 2021 óta rekonstruálva, az eredeti helyén áll. A két kisfiút és egy rajtuk nevető kislányt, illetve egy hatalmas harcsát ábrázoló kompozíciót Senyei Károly szobrászművész készítette. Az alkotás környékén ősszel borkóstolóba, télen adventi vásárba is belefuthattok, így érdemes útba ejteni.

 

Facebook:  facebook.com/budavaripalotanegyed

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!