Kisfröccs: 1 dl bor + 1 dl szódavíz
Ha kisfröccsöt rendelünk, akkor 1 dl borral és 1 dl szódával töltik meg a poharunkat. Az egyik legnépszerűbb nyári italt néha „fütty” néven is emlegetik, mivel egy régi történet szerint József Attila egy füttyre képes volt meginni.
Nagyfröccs: 2 dl bor + 1 dl szódavíz
Amennyiben 2 dl borhoz 1 dl szódát keverünk, akkor nagyfröccsöt készítünk. Húzósnak vagy hajtásnak is nevezhetjük, Móra Ferenc szerint ugyanis ezt a hűsítőt „egy hajtással lehet a gallér mögé küldeni”.
Hosszúlépés: 1 dl bor + 2 dl szódavíz
Amikor felcseréled a nagyfröccs keverési arányát – mindegy, hogy szándékosan vagy véletlenül –, akkor egy finom hosszúlépéssel olthatod a szomjad.
Házmester és albérlők
A házmester típusú fröccsöknek számos változata ismert: a hagyományos, sima házmester 3 dl bor és 2 dl szóda, a viceházmester pedig 2 dl bor és 3 dl szóda. A nagyházmester 4 dl bor – 1 dl szóda, a kisházmester (más néven lakófröccs, sport fröccs) pedig 1 dl bor – 4 dl szóda keverékéből készül.
Úri fröccsök
A történelem során számos irodalmi alakról neveztek el fröccsöt, amelyek közül a Krúdy fröccs (kilenc rész bor, egy rész szóda) a legismertebb. Az író ezt a keverési arányt preferálta, mert így „a víz megnevetteti a bort”. A haza bölcsének, Deák Ferencnek köszönhetjük a józanság italát: a Deák-bólé nem más, mint kevés bor, „hőbörgő vízzel” felkeverve. Az Újházy-fröccsel – szerencsére – nem sok itallapon találkozhatunk. A híres színész szikvíz helyett jégbe hűtött kovászos uborka lével fogyasztotta kedvenc borát, mondván: „így többet lehet a borból meginni”.
Magyar-angol fröccs: 6 dl bor + 3 dl szóda
Avagy a híres Puskás fröccs, amelyet az 1953-ban megrendezett legendás labdarúgó-mérkőzés inspirált.
Góré fröccs: 1 vagy 2 dl bor + egy kevés szóda
Ezt a keverési arányt általában az aromás fehérborokhoz ajánlják, mert a kevés szódavíz nemcsak fellazítja, hanem a buborékok az első pillanatokban kihangsúlyozzák az íz- és illatjegyeket.
Sóher fröccs: 1 dl bor + 9 dl szóda
„Távolugrás” vagy „kukamosó” néven is ismerik. Lényege, hogy a szódához egy kis bort adnak „ízesítőként”.
Mafla: 0,5 dl bor + 0,5 szóda
Mivel ez a fröccs nem tartozik a legismertebbek közé, valószínűleg sok pultos furcsán nézne, ha egy maflást kérnénk tőle.