A 4 legszebb termálfürdő – ne csak ázz, nézz is körül!

Gellért Gyógyfürdő és UszodaBudapest Budapest környéke turisztikai térség

Azoknak hoztunk ötleteket, akik nem csak a magyar termálvizek jótékony hatását szeretnék élvezni, hanem a vízbe merülve örömmel csodálkoznak rá a fürdőépületek építészeti szépségeire is. Mutatjuk, hova menjetek, ha a kupolák és mozaikok titeket sem hagynak hidegen! Ráadásul ezek a helyek nem csak nyáron, hanem télen is olyan élményt nyújtanak, ami miatt érdemes útnak indulni, sőt: talán a hidegben még jobban is esik a feltöltődés a forró vízben, mint bármikor máskor. 

1. Makovecz nyomában

A makói Makovecz téren álló Hagymatikum Termál- és Gyógyfürdő nevét nem kell magyarázni, hiszen a helyi vöröshagyma hungarikum, ennek alakja köszön vissza az épület kupoláin, amit a magyar organikus építészet zászlóvivője, Makovecz Imre álmodott meg. Ahogy még jó pár helyi épületet – így a makói buszpályaudvart is – hajlított, íves formákkal ő tett egyedivé, érdemes nagy sétát tenni a városban!

 

A komplexum hatalmas vízi játszótér a gyereknek és a csúszdázást kedvelő felnőtteknek. A kinti és benti medencék, a szoborgaléria, a látványtervező által kitalált fények játéka, a pihenőrészek, a szaunák mind a maximális kikapcsolódást szolgálják.

2. Luxus – több mint 100 éve

A Szent Gellért fürdő 1918-ban nyitotta meg kapuit, és nyűgözi le azóta is az idelátogatókat. Nem véletlenül láthattuk már számos magazinban fotózások háttereként a fürdő tereit – a mai napig élmény végigjárni a termeket, és elveszni a részletekben. A Szent Gellért fürdő és hotel a főváros első luxuslétesítménye volt! A fürdő a szecesszió, a kupola pedig a barokk stílus jegyeit hordozza magán. A csarnokba belépve elsőként a Róth Miksa műhelyében kézzel festett üvegablakokat csodáljátok meg! Az uszodabejáraton át a halakkal, levelekkel és mitikus lényekkel díszített oszlopokkal körülvett úszómedencét találjátok, amelynek teteje nyitható. Az épület jobb és bal szárnyaiban helyezkednek el a termálmedencék, amelyek termei csodálatos színekben pompázó Zsolnay porcelánnal és mozaikokkal rendkívül gazdagon díszítettek. 

3. A fürdők palotája, a „Szecska”

A fürdőt, amelyet addig Artézi néven emlegettek, 1913. június 13-án nyitották meg, már Széchenyi Gyógyfürdő néven. Czigler Győző egy hatalmas neobarokk és neoreneszánsz palotát tervezett, ahol még a legapróbb részleteken is vízi motívumokat (sziréneket, szörnyeket, kagylókat stb.) fedezhettek fel. Az előcsarnokba belépve a fürdőkultúrát és a gyógyítást ábrázoló mozaikok és egy csodás kupola fogad benneteket, ennek képeit Róth Miksa készítette. A medencék burkolata, a folyosók díszei és a kagylós vázák mind a pécsi Zsolnay-gyárban készültek. 

4. A török örökség

Elképesztő, de több mint 500 éves a Rudas Gyógyfürdő központja, az oszmán uralom alatt épített törökfürdő, amelyet egykoron a Zöldoszlopos néven említettek. Kupolája 10 méter átmérőjű és 8 oszlop tartja, benne egy különleges hangulatú, nyolcszögletű medence található. 

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!