Melyik gyógyvíz mire jó? Kis gyógyfürdő kalauz

Bár a kívülállónak egyformának tűnhetnek, a hazai gyógyvizek különböző összetételűek, így nem mindegy, hogy milyen panasszal melyiket választod. Ha tanácstalan vagy, hol fürdőzz kúraszerűen, segítünk!

A hazai gyógyfürdőkben adott a lehetőség a testi és lelki feltöltődésre, rekreációra. A kikapcsolódás mellett a mozgásszervi és más betegségek kezelésére is megfelelő orvosságot nyújtanak a gyógyvizek. Mielőtt bármilyen egészségügyi probléma kezelésének kiegészítésére gyógyvizes kúrát választasz, konzultálj az orvosoddal arról, hogy a te esetedre melyik típusú víz lenne a leghasznosabb! Szakember felügyelete mellett a gyógyvizek akár a gyógyszereket is helyettesíthetik, de egy-egy csobbanástól még ne várj csodát!

 

Ha viszont hosszútávon a termálvizek mellett voksolsz, a panaszaid jelentősen csökkenhetnek. Tudtad, hogy az egészségpénztári számlád, vagy az egészségügyi finanszírozás terhére is igénybe veheted a fürdőkezeléseket?

A gyógyvizeket klinikai kutatások és kémiai elemzés alapján különböző csoportokba osztották, ebből mutatunk most néhányat (némelyik víz több csoportba is besorolható), és azt is jelezzük, melyik városban törnek a felszínre:

A földes, meszes vizek főbb alkotórészei a kalcium-, a magnézium-, és a hidrogén-karbonát-ionok. Gyulladáscsökkentő hatásúak,­ így főképp mozgásszervi problémáknál előnyösek, valamint csontritkulásnál, és nőgyógyászati betegségeknél.

 

Hol találod? Budapest (Lukács, Széchenyi, Gellért, Rudas), Székesfehérvár

A jódos–brómos vizek a mozgásszervi problémák mellett jók gyulladásoknál, egyes nőgyógyászati és urológiai betegségeknél, illetve bizonyos bőrbetegségek kezelésénél.

 

Hol találod? Győr, Debrecen, Hajdúszoboszló, Igal, Zalakaros

A kloridos vagy konyhasós vizek nátrium- és kloridionokat tartalmaznak. Alkalmazzák a reuma, a női szervek betegségeinek kezelésében. Ivókúra formájában nyákoldó hatásúak, a gyomornedv termelését növelik.

 

Hol találod? Cserkeszőlő, Gyopárosfürdő, Hajdúszoboszló, Nyíregyháza, Sárvár, Szigetvár, Gyula, Tamási, Kiskőrös

A szulfidos-kénes vizek leginkább a reumás betegségek, egyes bőrbetegségek kezelésében segíthetnek. Kopásos megbetegedéseknél, degeneratív gerinc- és végtagízületi bántalmaknál kiválók, illetve hasznosak szív- és érrendszeri betegségeknél.

 

Hol találod? Mezőkövesd, Harkány, Bogács, Budapest (Rudas, Lukács), Eger, Hévíz, Zalakaros

A szénsavas vizek az anyagcserét javítják, jó hatásúak a tüdőt érintő, illetve a szív- és érrendszeri betegségeknél.

 

Hol találod? Kapuvár

A radonos vizek rádiumiont és radon-gázt tartalmaznak. Alkalmazzák fürdő-, belégzés- és ivókúra formájában is, hiszen fájdalomcsillapító, értágító hatásukon túl befolyásolják a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcserét.

 

Hol találod? Hévíz, Budapest (Gellért, Rudas), Eger

Az alkalikus vizekben főképpen a szódabikarbóna ionjait, vagyis nátrium-, és hidrogén-karbonát-ionokat találunk. Gyakran ivókúrára használják, a gyomor-, a bélhurut, a gyomorsavtúltengés, vagy a légúti hurut kezelésére. Legismertebb belőle a Salvus-víz.

 

Hol találod? Bükfürdő, Balf, Bükkszék, Gyopárosfürdő, Gyula, Makó

További információk a gyógyfürdők egyéni honlapjain és további tájékoztató felületein elérhetők, de akár hívhatod is őket.

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!