Marsbéli táj a Vértesben – ezt látnotok kell!

Gánti Bauxitföldtani ParkGánt Budapest környéke turisztikai térség

A gánti Bauxitföldtani Park vöröslő külszíni fejtése hihetetlen hely, nem véletlenül láthatjátok rendszeresen hazai és külföldi fotózások, videoklipek helyszíneként. Ha már itt vagytok, menjetek végig azon a földtani tanösvényen is, amely szórakoztatóan mutatja be évmilliók munkáját és a vértesi bányászatot!

A Vértesben, Gánt déli csücskénél két elhagyott bauxitbánya is található, az egyiket már kezdi visszahódítani a természet, a másikkal azonban más célja volt a Duna-Ipoly Nemzeti Parknak. Ugyanis a Bagoly-hegy lábánál húzódó, egykori külszíni bauxitbányában ma egy nagyon izgalmas tanösvény vezet egy elképesztő helyszínen. Az egykori külszíni fejtés bemutatására létrehozott sétaösvényt végig járva földtörténeti korok hátrahagyott emlékeivel találkozhattok. A Marsbéli tájon járva megismerhetitek, hogy mi zajlott le évmilliók alatt ezen a területen. A bányászatnak köszönhetően felszínre került színek, rétegek, alakzatok el fognak varázsolni benneteket is: a bányafal körülbelül 28 méter magas, az alapkőzet, a dolomit színárnyalatai pedig a különböző ásványok miatt a sárgástól egészen a lilás-pirosig terjednek.

Mikor fedezték fel a bányát?

Gánton 1920-ban bukkantak jelentős karsztbauxittelepre, majd a külszíni bányát 1926-ban nyitották meg. Az 1930-as években ez volt a világ egyik legismertebb bauxitbányája, amelynek teljes kapacitását Németország hadiipara foglalta le a II. világháború idején. A bánya csúcstermelése 1953-ban, 600 ezer tonna volt – ekkoriban egymás után nyitották meg a különböző külszíni fejtéseket, öt helyen is bányásztak bauxitot Gánt határában. Majd az 1980-as évekre a telepek kimerültek, 1987-ben pedig meg is szűnt a kitermelés. 

Játsszatok, és nyerhettek!

A 3,5 kilométeres tanösvényen tizenhárom állomás található, amelyeket célszerű a megjelölt sorrendben végig járni, hiszen szakemberek állították össze számotokra. Az állomásoknál elhelyezett táblákon található QR-kódot leolvasva kérdéseket kaptok, három-három lehetséges válasszal. A helyesnek vélt lehetőséget kijelölve pontokat tudtok gyűjteni, amelyek összesítése után jutalmat kaphattok a pénztárban. A játék menete a pénztár falán lévő plakáton is olvasható.

Mozdonymániás kisfiúk előnyben

A magyarországi bauxitbányászat történetét bemutató kiállítást 1926-ban, az egykori gánti külfejtés peremén található táróban alakították ki. A múzeum a bányászat aranykorát, azaz az 1914-1990 közötti időszakot mutatja be. A tárlat egy udvari, szabadtéri kiállításból – ahol a nagyobb bányagépek kaptak helyet –, és egy földalatti tárlatból áll. Ez utóbbiban a Vértes-hegység bányászatának történelmét bemutató posztersorozat és a bauxitbányászat szerszámai, gépei, biztosítási rendszerei láthatók. Ha vonatőrült kisgyerekkel érkeztek, neki különösen érdekes lehet az udvaron álló két hajdani bauxitszállító mozdony.

Mennyi időt szánjatok a programra?

A 13 állomásból álló tanösvény egy kellemes sétával 1-1,5 óra alatt végig járható. A múzeum egyéni tempótól függően, úgy 25-40 percet vesz igénybe.

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!