Nem csak a régi üzem berendezései, a Kluge-család által használt kékfestő eszközök láthatóak a kiállításon, hanem ennek a nemzedékről nemzedékre öröklődő tradíciónak egyéb tárgyi emlékei, technikai részleteinek titkai és más kékfestőműhelyekből gyűjtött munkák is.
A kékfestés jellegzetesen családi vállalkozás. Jellegzetes formakincset őriz, komoly fizikai munka, mely nem csak részletesen kidolgozott, speciális technológiát és stílusérzéket, hanem több ember közti komoly összhangot is igényel. A Kluge műhelyt Carl Friedrich Kluge alapította.
Kluge számára nem volt ismeretlen a kékfestés: a családjában volt hagyománya ennek a tevékenységnek. A szászországi Sorauból érkezett 1783-ban, de mielőtt letelepedett volna Magyarországon, bejárta Európa kelmefestő üzemeit. Akkoriban ez bevett gyakorlat volt, így a korabeli svájci és osztrák technológiát, újításokat a hazai hagyományokra és motívumkincsre építve folyamatosan tudta fejleszteni üzemét. Ugyanezt a hagyományt követte fia, Kluge Károly is, aki szintén jelentős külföldi tapasztalatokat gyűjtött, hogy azt pápai üzemükben kamatoztassa. De nem csak emiatt volt fontos a tevékenysége: részletes technológiai leírást és recepteket tartalmazó gyűjteményt készített 72 textilről, pontosan megjelölve a festéshez és egyéb folyamatokhoz használt növények és vegyszerek megnevezését, mennyiségét és használatuk módját.