A Gyulai vár

A Gyulai várGyulaGyula és térsége turisztikai térség

A Fehér-Körös egykori árterületének síkságán fekszik a 15. században épült gyulai vár, Közép-Európa egyetlen épen maradt síkvidéki téglavára. Az, hogy ma is viszonylagos épségben látható, a szomszédos Almásy-kastélyt birtokló főúri családnak is köszönhető. A sok magyar várat elérő pusztulástól úgy menekült meg az épület, hogy az Almásyak kastélyának parkjába „romantikus romként” belekomponálták a történelmi erődöt.

Erődből lett a kastélykert ékessége

De ugorjunk egy kicsit vissza az időben, a 15. századba – ekkor Maróti János macsói bán birtoka volt a vidék, a vár építésének idejéről pedig annyit tudunk biztosan, hogy a várkápolnát 1445-ben szentelték fel. Később Corvin János, Mátyás király törvénytelen fia kapta meg, és bővítette ki a várat. 1566-ban Kerecsényi László várkapitány 9 hétig tartotta az erődítményt a törökkel szemben, végül azonban kénytelen volt megadni magát az ellenségnek. Bevétele után a vár 129 évig török uralom alatt állt, a megszállók csak 1695-ben adták fel. Hadászati jelentősége lassan megszűnt, bár a Rákóczi-szabadságharcban még szerephez jutott, 1849-ben, a szabadságharc leverése után pedig itt szállásolták el az aradi vértanúk egy részét, például Damjanich Jánost és Lahner Györgyöt, útban kivégzésük színhelyére. A lassú enyészetnek indult vár már a 18 századtól más funkciót kapott, volt pálinkaház, megyei gyűlésterem, börtön, lassanként pedig egyfajta romantikus dekoráció lett az időközben felépülő Almásy-kastély kertjében, mígnem az 1950-es években végre elkezdődtek a felújítási munkálatok.

Hol aludt a várúrnő?

A vármúzeum 24 kiállítótermében közel hét évszázad történelmével ismerkedhettek meg: van itt éléstár, sütőház, kovácsműhely, de láthatók a várúr, a várúrnő és a várnagy lakosztályai és a várúr hivatali szobája, sőt, azt is megnézhetitek, miben különbözik ettől a török szandzsák bég hivatala. A korabeli fegyvereket a fegyvertár és az alabárdos terem őrzi, a várbörtönben pedig a kínzókamrába is beleshettek. A felszentelt kápolnában esküvőket, keresztelőket tartanak, a borozó pedig az ezeket követő ünneplésnek is helyet adhat. A lovagterem fogadások, konferenciák helyszínéül szolgál, estére pedig jegyet válthattok a Várszínház előadásaira.

Vár a Szanazug és a Százéves Cukrászda

A vár meglátogatása után szánjatok egy napot a lazításra a Gyulai Várfürdő és Aquapalota élmény- és gyógymedencéiben. Ha aktívabb kikapcsolódásra vágytok, vár a Körösök partja és vize: kerékpáron, kenuval és hajóval, sőt, akár mocsárjáróval is bejárhatjátok a folyót és a csodás Szanazugot. Az élményeket a helyi konyha remekei egészítik ki: ne hagyjátok ki a híres gyulai húsféléket, például a méltán nevezetes gyulai kolbászt. A gyerekeket a Százéves cukrászda finom süteményei örvendeztetik meg, a felnőttek pedig a helyi kézműves sörökbe és a gyulai pálinkába is belekóstolhatnak.

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!