Az Eger mellett fekvő Szépasszonyvölgy az Egri borvidék bohém „pincevárosa”, ahol az egri bikavér mellett számos fehér és vörös fajtával koccinthattok a hangulatos borteraszokon. A gyönyörű fekvésű Szépasszonyvölgy az egri bazilikától 25 perces sétára található. Ódon és új pincék, mediterrán hangulatú borteraszok, hagyományos ízeket kínáló éttermek sora alkotja az egriek és a turisták egyik kedvenc gasztro célpontját.
A Szépasszonyvölgy első levéltári említése egy 1843-as iratban található. A helyet korábban Koháry-völgynek hívták, a híres törökverő hadvezér és későbbi országbíró, gróf Koháry István után, akinek fontos szerepe volt abban, hogy a törököket 1687-ben, csaknem egy évszázados megszállás után sikerült kiszorítani Egerből. Amikor a felszabadító császári csapatok blokád alá vonták a várost, Koháry a Hatvani kapu előtt, a mai Szépasszonyvölgy Öregsor nevű pincéi feletti területen állította csatarendbe zömében hajdúkból álló csapatait. A közeli Farkasvölgy forrását ma is Koháry-kútnak nevezik.
Az, hogy a völgy neve honnan ered, nem tudható bizonyossággal. Van, aki szerint az ősi magyar hitvilág egyik alakjára, a szépasszonyra utal az elnevezés, mások egy konkrét személyt sejtenek a név mögött: egy szép asszonyt, aki régen itt árulta a jó egri bort. Egy harmadik történetet is mesélnek, amely szerint a völgy egyik villájában élő úriasszonyról nevezték el a helyet, aki igen népszerű volt a férfiak körében.
Az első pincék építésének idejéről sincs írásos forrás, de az biztos, hogy az Öregsor legrégebbi üregeit az 1770-es években vájták ki püspöki engedéllyel az egri dombok puha, vulkáni eredetű riolittufa kőzetéből. Az így kialakított, 10-15 Celsius fokos pincék tökéletesen alkalmasak voltak a borok tárolására.
Minden egyes pincének saját története van, de talán a legérdekesebb az I.24. számú, amelyet a hagyományok szerint egyházi célokra használtak a 16. században, a reformáció elterjedése idején. Az akkori várkapitány állítólag protestáns hitre tért, és nem engedte a katolikusoknak a templomok látogatását, így az egri katolikusok ebben a pincében tartották az istentiszteleteket.
Ma mintegy 150 pincében és borházban kóstolhatók a környék borai. A leghíresebb az egri bikavér, amely az Egri borvidéken termelt többféle kékszőlő-fajta borából készülő testes cuvée, és amelynek összetétele és karaktere sokat változott az elmúlt 130-150 év alatt. A bikavéren kívül királyleányka, hárslevelű, olaszrizling, chardonnay, muskotály, kékfrankos és cabernet sauvignon is kerülhet a poharakba a Szépasszonyvölgy pincészeteiben. Nem véletlen, hogy az egri borokat és pincéket Petőfi Sándor, Vörösmarty Mihály és Márai Sándor is méltatta. Ha a környéken jártok, mindenképp szánjatok időt a borkóstolásra!