Irgalmasok Veli bej fürdője

Veli bej fürdőBudapestBudapest környéke turisztikai térség

Az Irgalmasrendi Kórház modern épülete és a klasszikus Hild‑udvar között ritka kincsre bukkanhattok, ha jól figyeltek. Itt bújik meg ugyanis az a törökfürdő, amely elkészültekor az egész hódoltsági terület legszebb fürdőjének számított, ma azonban kevesen ismerik. Családias hangulata és 21. századi kényelme miatt is érdemes itt eltölteni egy pihentető délelőttöt, délutánt vagy estét.

Musztafa pasától a 21. századi wellnessig

A Budai Irgalmasrendi Kórház területén fekvő és a Betegápoló Irgalmasrend tulajdonában álló fürdőt 1574‑75-ben építtette Szokollu Musztafa, Buda leghíresebb pasája. Nevét Veli hatvani szandzsákbejről kapta, akinek Budán több alapítványa és építkezése is ismert volt ebben az időben. Az Irgalmasrend 1806‑ban kapta meg a fürdőt a körülötte levő kórházzal együtt, majd az 1800‑as években, a törökfürdő köré épült fel a mai Császár fürdő. Miután 2000‑ben a fürdő és a kórház ismét az Irgalmasrend tulajdonába került, a hagyományos törökfürdőt 2007 és 2011 között, török régészek és művészettörténészek bevonásával újították fel, immár a 21. század követelményeinek megfelelően. A régi falak közé egy üvegbordás, üvegtetős kerengőt építettek, amely látványos egységet teremt az ősi falak és a kényelmes, modern wellnessfürdő között.

Családias hangulat, tökéletes pihenés

Az Irgalmasrendi Kórház falainak karéjába fogott Veli bej fürdőjének egyik különlegessége, hogy mindössze 80 fő befogadására alkalmas, ráadásul csak 14 éven felüli vendégek használhatják. A hangulat tehát mindig családias, és bár gyakran van telt ház, mégsem alakul ki valódi zsúfoltság. Kalcium‑ és magnézium-hidrogénkarbonátos gyógyvize főképp mozgásszervi panaszokra, kopásos ízületi és gerincbántalmakra, ízületi gyulladásokra, valamint műtétek, sérülések utáni rehabilitációra ajánlott.

 

A pihenésre vágyó vendégeket öt különböző hőmérsékletű medence várja. A fürdő saját, 36‑38 Celsius‑fokos vizű forrása által táplált nagy medence körül négy hidegebb vagy épp melegebb kis medencében mártózhattok meg. Ez utóbbiak vize a Lukács fürdőből érkezik ide. Emellett a felújításkor modern wellness‑részleget is kialakítottak, ahol úszómedence, finn és infraszauna, jakuzzi, Kneipp‑taposó és illóolajos gőzkabinok, valamint extra szolgáltatásként masszázs gondoskodik a tökéletes kikapcsolódásról. Orvosi javaslatra víz alatti sugármasszázs, tangentor- és Hydroxeur‑kezelés is igénybe vehető. A fürdőhöz egy kávézó is tartozik. Érdemes tudni, hogy a fürdő minden nap 12 és 15 óra között zárva tart, a belépőjegyek árai pedig naptól és napszaktól függően eltérhetnek. A fürdő minden nyitvatartási időszakban koedukált, fürdőruha viselése kötelező.

A törökkor leghíresebb emléke Budapesten

Ha a pihentető wellnessprogram után van kedvetek egy kicsit sétálni, látogassátok meg Gül Baba rózsadombi türbéjét, azaz síremlékét. Gül Baba, vagyis a Rózsák Atyja harcos szerzetes, úgynevezett bektási dervis volt, aki 1541‑ben a török sereggel érkezett Budára, és nem sokkal Buda elfoglalása után halt meg. Síremléke ma is az iszlám vallásúak zarándokhelye, és a turisták kedvelt célpontja. Csodás kilátás nyílik innen a városra, az alagsori kiállítótérben pedig Gül Baba életét és a síremlék történetét bemutató kiállítás mellett 3 havonta más‑más ideiglenes tárlatot nézhettek meg.

JÁRD BE VELÜNK AZ ORSZÁGOT!