A kikapcsolódás minden korosztálynak jár! Tavaszi programtippek 50 felett

„Tavasz van, gyönyörű! Jót rikkant az ég! Mit beszélsz? korai? Nem volt itt sose tél!” – írja József Attila, és valóban, ha beköszönt a szebb idő, pont így érezzük magunkat. Mostanság érdemes minél több szabadtéri és kulturális programot szervezni, amelyek egyszerre mozgatják át a testet és töltik fel a lelket.

Magyarország számos olyan úticélt kínál, ahol a gyönyörű tájak, a történelmi helyszínek és a gasztronómiai különlegességek egy helyen elérhetők. Összegyűjtöttünk néhány kiváló programot, amelyekkel mindenkit arra biztatnánk: mozduljanak ki, szerezzenek élményeket!

A kastélyok eleganciája

A történelmi épületek és kastélyok nemcsak a múlt emlékeit őrzik, hanem különleges hangulatot is árasztanak. A szépen felújított kastélyparkok a tavaszi kellemes időjárásban kifejezetten hívogatóak, és számos helyen érdekes kisfilmeken keresztül ismerhetjük meg az épületek történetét. A Fertődi Esterházy-kastély igazi kis ékszerdoboz, ahol zenei esteket is szerveznek, a díszudvaron található rózsakert különösen látványos, a belső terek pompáját pedig idegenvezető kíséretében is megcsodálhatjuk. A Gödöllői Királyi Kastélyban mindig történik valami: időszaki kiállítások, Sisi királyné személyes tárgyai, egy óriási park és a kastély kávézója teszi remek választássá bármilyen korosztály számára. 2025. március 15. és április 21. között második alkalommal rendezik itt meg a gödöllői fogyatékkal élőket ellátó intézmények fiataljai által készített, fantasztikus alkotásokból álló kiállítást, Mi is itt vagyunk! – Másságunk jelene címmel. Április 20-án vasárnap és április 21-én hétfőn Tavaszköszöntő Fesztivált rendeznek a kastélyban koncertekkel, tojáskereséssel, kisállat-simogatóval, virágkiállítással és – vásárral, illetve finom falatokkal. 

Kalandok a természetben

Az aktív kikapcsolódás nem feltétlenül jelent megterhelő túrákat vagy sportos kihívásokat. Hazánkban sok-sok olyan séta- és tanösvény található, amelyek kialakításuk miatt minden korosztály számára könnyen teljesíthetők. Pannonhalmát felfedezni a tavaszi napsütésben, kihagyhatatlan program. Az Apátság bejárásához benevezhetünk egy vezetett túrára, majd kisétálhatunk a hal formájú, 80 méter hosszú Lombkorona Tanösvényhez, amelynek legkülső pontját 15 méter választja el a talajszinttől. Felmehetünk akár a közeli, 20 méter magas Boldog Mór-kilátóba is, ahonnan csodálatos látvány nyílik a környező vidékre és a bencés főapátságra.

 

Érdemes a zöldellő Arborétumban is tenni egy sétát, ahol a tavaszi gyógynövényvirágzásnak lehetünk tanúi, aztán idővel a cukrászdában egy tea vagy kávé, illetve sütemények társaságában megpihenhetünk. A Tatai Öreg-tavat körbejárni szintén bakancslistás program. A hét kilométer könnyen teljesíthető, majd megtekinthetjük a Tatai Várat és az Esterházy-kastélyt is, valamint megfigyelhetjük a tavon élő vízimadarakat. És ha már víz és madarak, egy motorcsónakos kirándulás a Tisza-tavon, ugyancsak remek élmény! Aki nem tud, vagy nem szeretne kenuba, kajakba szállni, annak tökéletes választás, hogy motorcsónakkal vagy motoros ladikkal jusson el a Tisza-tó vadregényes zugaihoz, és megismerje az élővilágát. 

A helyi ízek varázsa

Egy hosszú séta, vár- vagy kastélylátogatás után igazán jól esik egy finom ebéd vagy vacsora, esetleg egy pohár bor. A történelmi helyszíneken – mint Eger, Szeged, Sopron – garantáltan találunk éttermeket és vendéglőket, ahol nemcsak az ínycsiklandó fogásokat, hanem az autentikus hangulatot is élvezhetjük. A Sümegi Várban vagy a Visegrádi Fellegvárban például a lovagi torna megtekintése után egy lakomában is részünk lehet.

 

A hétvégi utazás egyik napjának végén még egy éjszakát el is tölthetünk egy közeli szállodában, ahol gyógyvizes medencék várják megfáradt tagjainkat. A vidéki panziók és wellnesshotelek ideálisak a feltöltődésre: Hévíz, Bükfürdő, Cserkeszőlő, Mezőkövesd vagy Zalakaros medencéi garantáltan ellazítanak, különösképpen egy könnyű masszázs kíséretében.

És ne feledd: mindig a helyiektől kaphatod a legjobb úti tippeket! Ezért érdemes felkeresned egy Tourinform irodát, ha elakadnál a tervezésben, vagy kérdésed merül fel, szeretnéd gyorsan átlátni, melyik múzeumot és éttermet válaszd, vagy hogy megéri-e biciklit bérelned. Az irodákban az összes kérdésedre egy helyen választ kaphatsz.

 

És hogy hol találod országszerte a Tourinform irodákat? KLIKKELJ IDE, és a teljes listát megtalálod.

Járd be velünk az országot!