Magyarország egyik legnagyobb és legjobb állapotban megőrzött vára az ódon falakon túl megannyi izgalmas szórakozási lehetőséget rejt! Felfedezésre vár a Dél Dunántúl, azon belül is Siklós városa és annak a környéke!
A horvát határhoz közeli Siklóson található az ország egyik legszebb vára. Az építmény különlegessége, hogy bár az évszázadok jöttek és mentek, kiállta az idő próbáját: még ma is tündököl, évente több ezer látogatót fogad. Erődjének falait az 1200-as években rakták le, később a benne lakók mind alakítottak rajta egy kicsit. Ezért nem lehet csupán egyetlen korszak jellegzetes épületeként feltüntetni, hiszen a középkor, a barokk, a reneszánsz, de még a klasszicista stílus jegyei is felfedezhetők rajta. A középkori belharcok során számtalanszor cserélt gazdát. Leghíresebb tulajdonosa Mátyás király fia, Corvin János volt, de ő is csupán rövid ideig tudhatta magáénak az erődöt. A török uralom alatt, ahogy váraink többségét, Siklós várát is a török lakta, 143 évig. Ennek a korszaknak az egyik legszebb emléke, az 1969 és 1993 között felújított Malkocs bej dzsámi, amely a vártól nem messze található. A második világháború idején hadifoglyok lakhelye volt a sokat látott épület, 1956-ban szállodát létesítettek benne. A felújításra 2010-ig kellett várni.
Pincétől a padlásig
Siklós vára jelenleg 12 állandó kiállítással és színes programokkal várja a látogatókat. A legnépszerűbb kétségtelenül a kínzókamra és a várbörtön: előbbiben a középkor és a kora újkor leggyakrabban alkalmazott kínzóeszközeit láthatjátok, míg utóbbiban megtudhatjátok, miben különbözött a nemesek tömlöce a jobbágyakétól. Nem kevésbé érdekes a reneszánsz bútorkiállítás és a vártörténeti kiállítás sem, amelyek makettek segítségével mesélik el a vár csaknem 700 éves történelmét. Igazi kuriózum, hogy a Siklósi várban is forgatták az ország első és egyik leghíresebb kalandfilm sorozatát, a Tenkes kapitányát! Ennek állít emléket a Tenkes Kapitánya Panoptikum. A vártúra során a kápolnát és a rózsakertet is vegyétek szemügyre, a bormúzeumban pedig, ami egyben vinotéka is, feltétlenül kóstoljátok meg a leghíresebb helyi borokat! Ha a nézelődésen túl aktív kikapcsolódásra is vágytok, irány az Illatszertár, ahol a piperék szerelmesei akár saját szappant is készíthetnek! Ha pedig megéheznétek, térjetek be az Udvari sütödébe, ahol akár a kalácskészítés tudományát is elsajátíthatjátok. Amíg sül a puha kalács, akár egy kávét is ihattok a hangulatos KávéVárban. Ha augusztusban látogattok el a várba, elcsíphetitek a Siklósi Várfesztivált, amelyen lovagi torna, felvonulás és különféle vásárok biztosítják a hamisítatlan középkori hangulatot.
Lenyűgöző környék
A várból északnyugat felé nézve láthatjátok a Máriagyüdi kegytemplom fák közül kikandikáló tornyát. A várlátogatás után érdemes felkeresni a manapság is népszerű zarándokhelyet, ami az Esztergomból induló, 420 kilométer hosszú zarándokút végpontja. A nap végén a kirándulás fáradalmait a Siklósi Termálfürdőben pihenhetitek ki.